Salming

Senaste inläggen

Av Strutsboa - 7 december 2019 21:24

Det har florerat rykten senaste tiden angående laget "Ove bor i Vännäs". Enligt dessa rykten så bodde han inte i Vännäs, utan i Vännäsby. Bloggen väntar på mer info innan vi går ut med något mer konkret.

Av Strutsboa - 16 september 2019 16:04

Johan Hjelmer, David Lundkvist och Oskar Nilsson lånades in till årets sista cup som i år hette Septembercupen

Salming efter vinsten



Resultat

Final
Salming - Svinhigh ??-??

Semifinal
Salming - Plakat Pirat 95-57
SvinHigh - Fjöl av 102-50

Kvartsfinal
Salming - Gladiatorerna 114-33
Plakat Pirat -
SvinHigh -
Fjöl av -

Grupp A
SvinHigh - Magnum P.I 67-59
BDC - Gladiatorerna 53-45
SvinHigh - BDC 66-45
Magnum P.I - BDC 61-49
SvinHigh - Gladiatorerna 67-44
Gladiatorerna - Magnum P.I 61-59

Grupp B
Salming - Fjöl av 82-67
Fjöl av - BK Brexit
Salming - Plakat Pirat
Plakat Pirat - BK Brexit 68-46
Fjöl av -Plakat Pirat 56-55
Salming - BK Brexit




Av Strutsboa - 16 augusti 2019 08:37


Final
BK Burn - Svinto 89-65

Semifinal
BK Burn - Dom Röda
Svinto - Salming 75-67

Kvartsfinal
BK Burn - Plakat Pirat 89-55
Dom Röda - Fjöl av 92-55
Svinto - High rise or a slice 76-73
Salming - BDC

8-delsfinal
BDC - Lokal 64-63
Plakat Pirat - BK Brexit 78-54
Svinto - BK Slagklar 95-40

Grupp A
BK Burn - BK Slagklar 79-24
Lokal - BK Slagklar 67-35
BK Burn - Lokal 93-51

Grupp B
Dom Röda - BDC 68-36
High rise or a slice - Plakat Pirat 64-59
Plakat Pirat - BDC 61-51
High rise or a slice - BDC 80-43
Dom Röda - Plakat Pirat 64-44
High rise or a slice - Dom Röda 78-77

Grupp C
Fjöl av - Svinto 69-65
Salming - Fjöl av 65-59
Svinto - BK Brexit 75-37
Salming - BK Brexit 63-33
Salming - Svinto 79-67
Fjöl av - BK Brexit 63-58


Av Strutsboa - 21 juli 2019 18:43

Det var mycket roligt att vara tillbaka i Bollnäs. Har missat 2 år pga sjukdom och att jag inte fick ledigt.
Mycket var sig likt och mycket var annorlunda.

Plakat Pirat vann best in show och tog "dubbeln" i och med detta
Foto: Brännbollsyran Bollnäs

Salming tog sin sjunde vinst och sin fjärde "dubbel"
Foto: Sara Jakobsson

BK Repsej tog silvret efter att ha slagit ut tre tidigare mästarlag på vägen till final
Foto: Brännbollsyran Bollnäs


Pris för årets kvinnliga framtidsspelare gick till Linnea Bengtsson i Guu va vi var bättre förr


Pris för årets manliga framtidsspelare gick till Carl Halvarsson i KASTASTROF


Pris för årets kvinnliga spelare gick till Emma Persson i BK Repsej


Pris för årets manliga spelare gick till Henrik Rehnvall i Halvar & Jygge


Pris till årets ängel gick till Hans Kull i Kellys Hjältar


Priset för årets värdefullaste spelare gick till Mikaela Rödin i Lovely Losers


Glada miner på avbytarbänken

Foto: Mathea Wahlström


Final
Salming - BK Repsej 72-57

Semifinal
Salming - KASTASTROF 74-62
BK Repsej - Halvar & Jygge 102-55

Kvartsfinal
Salming - Kapten Coccos och hans tappra besättning 73-58
KASTASTROF - Brögänget 64-56
BK Repsej - Band of Ballers 54-50
Halvar & Jygge - Plakat Pirat 71-44

8-delsfinal
Salming - BK Sneslag 70-43
Kapten Coccos och hans tappra besättning - Guu va vi var bättre förr 68-54
KASTASTROF - FFV 60-43
Brögänget - Torulf 65-55
BK Repsej - IKSU Brännboll 65-63
Band of Ballers - BK Mitch 63-42
Halvar & Jygge - Lippstixx就婿ullets 57-51
Plakat Pirat - VEM 58-54

16-delsfinal
Salming - Krökarsvängen 91-24
BK Sneslag - Maxat 52-51
Kapten Coccos och hans tappra besättning - Västra Stå 60-55
Guu va vi var bättre förr - Pitkät Pallot 58-52
KASTASTROF - Probably the best team in the world 56-55
FFV - Bortamatch 63-41
Brögänget - Dalej Slimakz 54-53
Torulf - Gravediggers 67-67 (lottning efter förlängning)
BK Repsej - BrännWin 65-54
IKSU Brännboll - Möra Stekar 68-52
Band of Ballers - Jag var i luften 67-45
BK Mitch - Den sista fiskmåsen 60-53
Halvar & Jygge - HHCK 59-48
Lippstixx就婿ullets - Born2 BeatU 74-34
Plakat Pirat - BK Bekå 57-44
VEM - ACAB 63-52

Kval/32-delsfinal

Jag var i luften - The Green Team 67-39
Born2 BeatU - Pilsnerbollens vänner 53-46
Probably the best team in the world - Kellys Hjältar 52-46
Pitkät Palot - Samlaget 49-46
Krökarsvängen - Saurons Änglar 67-41
BrännWin - Atlas 57-46

Gruppspel

Grupp A

Pitkät Pallot - Hudikkalaset 53-37

Lippstixx就婿ullets - Molles Pimpz 71-35
Lippstixx就婿ullets - Pitkät Pallot 62-61
Molles Pimpz - Hudikkalaset 61-31
Lippstixx就婿ullets -Hudikkalaset 58-41

Pitkät Pallot - Molles Pimpz 72-47


Grupp B

Samlaget - #Kränkt 59-39
Halvar & Jygge - Neondunken 82-4
Halvar & Jygge - Samlaget 79-30
#Kränkt - Neondunken 55-17
Halvar & Jygge - #Kränkt 68-41
Samlaget - Neondunken 75-3

Grupp C
HHCK - Wrecking Crew 58-44
Saurons Änglar - Snabba Briller 50-45
Saurons Änglar - Wrecking Crew 60-41
HHCK - Snabba Briller 65-36
HHCK - Saurons Änglar 51-40
Snabba Briller - Wrecking Crew 69-48


Grupp D

VEM - Lovely Losers 90-11
Krökarsvängen - De utbrända hjältarna 84-19
De utbrända hjältarna - Lovely Losers 51-39
VEM - Krökarsvängen 60-43
VEM - De utbrända hjältarna 72-21
Krökarsvängen - Lovely Losers 67-15

Grupp E

Nullak - SKS 65-32
Plakat Pirat - Probably the best team in the world 62-53
Plakat Pirat - SKS 50-35
Probably the best team in the world - Nullak 62-52
Plakat Pirat - Nullak 64-54
Probably the best team in the world - SKS 49-22

Grupp F
BK Mitch - Team Bonnstark 71-42
Kellys Hjältar - "830 dc" 64-36
Team Bonnstark - "830 dc" 57-34
BK Mitch - Kellys Hjältar 66-59
BK Mitch - "830 dc 20-0 W.O
Kellys Hjältar - Team Bonnstark 71-27

Grupp G
Band of Ballers - Vi som inte platsa 76-14
Torulf - Team Utbränd 68-40
Vi som inte platsa - Team Utbränd 48-44
Band of Ballers - Torulf 62-37
Band of Ballers - Team Utbränd 69-21
Torulf - Vi som inte platsa 61-29

Grupp H

BK Repsej - Västra Stå 54-46
INSHAPE - The Woodsmen 54-53
Västra stå - INSHAPE 53-50
BK Repsej - The Woodsmen 58-40
BK Repsej - INSHAPE 66-41
Västra Stå - The Woodsmen 49-48

Grupp I
Gretzky - The Bunch 63-38
IKSU Brännboll - Maxat 69-47
IKSU Brännboll - The Bunch 79-19
Maxat - Gretzky 60-57
IKSU Brännboll - Gretzky 65-42

Maxat - The Bunch 67-42

Grupp J
KASTASTROF - Tryffelballarna 76-28
The Green Team - Murphys lag 52-40
Murphys lag - Tryffelballarna 40-37
KASTASTROF - The Green Team 73-39
KASTASTROF - Murphys lag 63-14
The Green Team - Tryffelballarna 46-36

Grupp K
Bortamatch - Mayhem BK 62-59
Jag var i luften - Jonas Altbergs båtar 77-23
Jag var i luften - Mayhem BK 66-42
Bortamatch - Jonas Altbergs båtar 68-17
Bortamatch - Jag var i luften 72-47
Mayhem BK - Jonas Altbergs båtar 60-22


Grupp L
Brännwin - Rounders 68-52
Dalej Slimakz - Red Cox 78-32
Dalej Slimakz - Rounders 53-44
BrännWin - Red Cox 56-17
Dalej Slimakz - BrännWin 62-55
Rounders - Red Cox 57-37

Grupp M
Atlas - Nederlaget 53-52
Brögänget - BoB 72-30
Nederlaget - BoB 63-25
Brögänget - Atlas
Atlas - BoB 57-39
Brögänget - Nederlaget 73-45

Grupp N
Born2 BeatU - Obstruktion 65-40
Gravediggers - Bränn ut oss bara 78-14
Obstruktion - Bränn ut oss bara 49-21
Gravediggers - Born2 BeatU 61-43
Born2 BeatU - Bränn ut oss bara 64-11
Gravediggers - Obstruktion 64-26


Grupp O
Pilsnerbollens vänner - BVG 61-31
Kapten Coccos och hans tappra besättning - Hit n Run 66-54
Pilsnerbollens vänner - Hit n Run 43-40
Kapten Coccos och hans tappra besättning - BVG 71-11
Hit n Run - BVG 45-32

Kapten Coccos och hans tappra besättning - Pilsnerbollens vänner 62-50

Grupp P
BK Bekå - Kumppani 60-31
Guu va vi va bättre förr - De e över nu 78-42
De e över nu - Kumppani 49-43
Guu va vi va bättre förr - BK Bekå 68-21
BK Bekå - De e över nu 51-47
Guu va vi va bättre förr - Kumppani 68-33


Grupp Q
Salming - ACAB 82-49
Känd och utbränd - Hula-hula 54-41
Salming - Hula-hula 58-19
ACAB - Känd och utbränd 61-50
ACAB - Hula-hula 69-34
Salming - Känd och utbränd 81-37

Grupp R
BK Sneslag - Rounders Portantes 65-45
Möra Stekar - Pågarna BK 80-18
Möra Stekar - Rounders Portantes 56-36
BK Sneslag - Pågarna BK 66-23
BK Sneslag - Möra Stekar 65-64
Rounders Portantes - Pågarna BK 64-38

Grupp S

FFV - Team 08 79-18
Den sista fiskmåsen - Team Mjölksyra 55-30
Den sista fiskmåsen - Team 08 67-11
FFV - Team Mjölksyra 51-27
FFV - Den sista fiskmåsen 55-55
Team Mjölksyra - Team 08 52-33

Av Strutsboa - 18 juli 2019 20:23

Det har blivit tradition för Band of Ballers att ha Lingbo som uppvärmning inför Brännbollsyran i Bollnäs. I finalen vann man i år mot BK Repsej med 60-54 i finalen.

Band of Ballers och Bollnäs Tigers


Band of Ballers


Tack till Mikael Strid och Linus Nyblad-Ungh för resultat och bilder!



Vinnare de senaste åren:
2009 - Koboysarna
2010 - Mattes Änglar
2011 - Mattes Änglar
2012 - Kapten Coccos och hans tappra besättning
2013 - Koboysarna
2014 - Youngkees
2015 - Youngkees
2016 - Band of Ballers
2017 - Band of Ballers
2018 - Band of Ballers
2019 - Band of Ballers

Av Strutsboa - 10 juli 2019 21:00

Svinto slog ut Salming och vann sen "Masters"


Lite resultat som jag hittade på IKSU Brännbolls facebooksida

Grupp A

Plakat Pirat - High rise or a slice ??-??

Fjöl av - Plakat Pirat ??-??

High rise or a slice - Plakat Pirat 69-45


Grupp B
Snus & Nocco - BK Brexit 69-51
Salming - Snus & Nocco 65-51
Snus & Nocco - BDC 69-50
BDC - BK Brexit ??-??
Salming - BDC 68-43

Salming - BK Brexit ??-??


Grupp C

SWOOSH - Slagklar 69-34
Bränn inte Bullen - Slagklar 77-22
Svinto - SWOOSH 68-62
Svinto - Bränn inte Bullen 82-77
Bränn inte Bullen - SWOOSH ??-??

Svinto - Slagklar 71-40

Kvartsfinal
Salming - SWOOSH 85-62
Svinto - BK Brexit 89-42
High rise or a slice -
Bränn inte Bullen - Snus & Nocco 82-66

Semifinal
Svinto - Salming ??-??
High rise or a slice - Bränn inte Bullen ??-??


Final
Svinto - High rise or a slice ??-??

Av Strutsboa - 18 juni 2019 09:28

Har skrivit av resultaten från Brännbollsbloggen på Instagram/IKSU Brännboll. Salming ställde upp med detta lag där man lånat in Johan Hjelmer från Dom Röda, och Oskar Nilsson som spelade med Boston Bruins på Yran i år.



Final

Salming - High rise or a slice 67-65

Semifinal
Salming - Bränn inte Bullen 72-70
High rise or a slice - BK Rel 73-72

Kvartsfinal
Bränn inte Bullen - BK Brexit 105-46
Salming - Lokal 74-64
High rise or a slice - Plakat Pirat 75-63
BK Rel - Fjöl av 93-48

B-slutspel

Final
Blåsvart - Hermii slår i medvind 83-53

Semifinal
Blåsvart - 鈁erMagnum 83-57
Hermii slår i medvind - BDC

Grupp A
Fjöl av - Hermii slår i medvind
Bränn inte Bullen - Fjöl av 71-67
Bränn inte Bullen - Hermii slår i medvind 68-43

Grupp B
BK Brexit - BDC 58-51
BK Rel - BK Brexit 68-46
BK Rel - BDC 65-45

Grupp C
Plakat Pirat - 鈁erMagnum 66-54
Salming - 鈁erMagnum 72-56
Salming - Plakat Pirat 83-73

Grupp D
Lokal - Blåsvart 61-59
Lokal - Gladiatorerna 62-48
High rise or a slice - Blåsvart 66-51
Blåsvart - Gladiatorerna 63-43
High rise or a slice - Gladiatorerna 68-42
High rise or a slice - Lokal






Av Strutsboa - 8 juni 2019 10:55

Klockan 23.12 på fredagskvällen fick Salming-familjen ytterligare en medlem. Välkommen Ivar!

Stort grattis till Eric och Jannike!

Presentation

Gilla oss även på Facebook:
facebook.com/salmingbloggen

Skicka iväg ett mail om du undrar någonting, har tips/önskemål på vad bloggen bör skriva om eller om du har hittat något fel på bloggen.

bostream_nr13@hotmail.com

Fråga mig

15 besvarade fr嶓or

Kalender

M Ti On To Fr L S
           
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
<<< December 2019
>>>

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik


Skaffa en gratis blogg p www.bloggplatsen.se