Alla inlägg under juni 2019
Har skrivit av resultaten från Brännbollsbloggen på Instagram/IKSU Brännboll. Salming ställde upp med detta lag där man lånat in Johan Hjelmer från Dom Röda, och Oskar Nilsson som spelade med Boston Bruins på Yran i år.
Final
Salming - High rise or a slice 67-65
Semifinal
Salming - Bränn inte Bullen 72-70
High rise or a slice - BK Rel 73-72
Kvartsfinal
Bränn inte Bullen - BK Brexit 105-46
Salming - Lokal 74-64
High rise or a slice - Plakat Pirat 75-63
BK Rel - Fjöl av 93-48
B-slutspel
Final
Blåsvart - Hermii slår i medvind 83-53
Semifinal
Blåsvart - ÜberMagnum 83-57
Hermii slår i medvind - BDC
Grupp A
Fjöl av - Hermii slår i medvind
Bränn inte Bullen - Fjöl av 71-67
Bränn inte Bullen - Hermii slår i medvind 68-43
Grupp B
BK Brexit - BDC 58-51
BK Rel - BK Brexit 68-46
BK Rel - BDC 65-45
Grupp C
Plakat Pirat - ÜberMagnum 66-54
Salming - ÜberMagnum 72-56
Salming - Plakat Pirat 83-73
Grupp D
Lokal - Blåsvart 61-59
Lokal - Gladiatorerna 62-48
High rise or a slice - Blåsvart 66-51
Blåsvart - Gladiatorerna 63-43
High rise or a slice - Gladiatorerna 68-42
High rise or a slice - Lokal
1. Salming (2)
2. Burnouts BC (4)
3. BCZ (3)
4. BK Rel (1)
5. High rise or a slice (5)
6. Bränn inte Bullen (31)
7. Kom till sekretariatet (19)
8. Lokal (8)
9. Due Ponti (15)
10. Svinto (12)
11. Herman och hans hund (-)
12. Fjöl av (-)
13. Kenya Bridgeklubb (21)
14. Tesa Tejp (13)
15. Dom Röda (7)
16. Hermii Vänner (14)
17. Magnum P.I. (-)
18. Brännbollsutopi (23)
19. The Pittsburgh Steelers (26)
20. Bender i pyjamas (-)
21. Don´t stop believing (-)
22. Boston Bruins Årgång 79 (-)
23. Gladiatorerna (-)
24. Västteg Klass 3b (20)
25. dlEsco Ninjas (-)
26. Lilla gruppen (10)
27. Grön Termos (32)
28. Plakat Pirat (16)
29. Traktor MS (-)
30. Carpe Bollen (-)
31. Übermensch (27)
32. Hårt å fort! (25)
Salming vann Brännbollsyran för sjätte gången. Stort tack till alla som hejade på oss under dagen. Och våra sponsorer Tretorn, Intersport och Norrstubben AB.
Martin Stolt, Mikael Samuelsson och Samuel Aho tog sina första VM-guld i brännboll!
Salming - Roogeeerr!!!
Burnouts BC
Plakat Pirat - Best in show!
Biceps och triceps av guds nåde!
Roogeeerr!!!
Resultat
Final
Salming - Burnouts BC 74-72
Semifinal
Burnouts BC - BK Rel 82-70
Salming - BCZ 80-71
Kvartsfinal
BK Rel - Lokal 80-63
Burnouts BC - Bränn inte Bullen 81-52
BCZ - Kom till sekretariatet 87-66
Salming - High rise or a slice 76-73
8-delsfinal
BK Rel - Fjöl av 87-63
Lokal - Hermii Vänner 71-61
Burnouts BC - Svinto 74-57
Bränn inte Bullen - Tesa Tejp 72-62
BCZ - Herman och hans hund 91-50
Kom till sekretariatet - Dom Röda 74-59
High rise or a slice -Kenya Bridgeklubb 82-67
Salming - Due Ponti 84-66
16-delsfinal
BK Rel - Bender i pyjamas 104-50
Fjöl av - Plakat Pirat 74-51
Lokal - Västteg Klass 3b 78-63
Hermii Vänner - Hårt å fort! 81-69
Burnouts BC - Brännbollsutopi 94-49
Svinto - Lilla gruppen 74-57
Bränn inte Bullen -Boston Bruins Årgång 79 74-69
Tesa Tejp - Carpe Bollen 75-52
BCZ -The Pittsburgh Steelers 82-66
Herman och hans hund - Grön Termos 77-75
Kom till sekretariatet - Gladiatorerna 91-58
Dom Röda - Übermensch 73-61
High rise or a slice -Don´t stop believing 89-56
Kenya Bridgeklubb - Traktor MS 88-65
Due Ponti - dlEsco Ninjas 120-35
Salming - Magnum P.I 94-57
Salming vann Förcupen efter vinster mot Plakat Pirat, Svinto och Glada Dansken i gruppspelet.
Sen blev det vinster mot Burnouts i kvartsfinal, BCZ i semifinal och Svinto i final.
Jag hittade dessa resultat på IKSU Brännbolls Facebooksida:
Grupp A
Swoosh - Mighty Blackout 53-47
BCZ - Swoosh 63-54
Magnum P.I - Mighty Blackout 57-55
BCZ - Tarik Amigos 67-50
Swoosh - Tarik Amigos 63-44
BCZ - Magnum P.I 67-59
Mighty Blackout - Tarik Amigos 57-46
Grupp B
Carpe Bullen - Booyaka BK 73-48
Carpe Bullen - Fjöl av 57-52
Fjöl av - Booyaka BK 62-48
High rise or a slice - Carpe Bullen 78-71
Grupp C
Salming - Plakat Pirat 71-68
Salming - Svinto 74-67
Plakat Pirat - Glada Dansken 84-69
Svinto - Plakat Pirat 83-61
Grupp D
Lokal - Due Ponti 80-77
Dom Röda - Burnouts 81-79
Burnouts - Lokal 92-78
Due Ponti - Dom Röda 82-64
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 |
2 | ||||||||
3 | 4 |
5 |
6 |
7 |
8 | 9 |
|||
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
|||
17 |
18 | 19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
|||
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
|||
|