Salming

Inlägg publicerade under kategorin Allmänt

Av Strutsboa - Torsdag 18 juli 20:23

Det har blivit tradition för Band of Ballers att ha Lingbo som uppvärmning inför Brännbollsyran i Bollnäs. I finalen vann man i år mot BK Repsej med 60-54 i finalen.

Band of Ballers och Bollnäs Tigers


Band of Ballers
 

Tack till Mikael Strid och Linus Nyblad-Ungh för resultat och bilder!



Vinnare de senaste åren:
2009 - Koboysarna
2010 - Mattes Änglar
2011 - Mattes Änglar
2012 - Kapten Coccos och hans tappra besättning
2013 - Koboysarna
2014 - Youngkees
2015 - Youngkees
2016 - Band of Ballers
2017 - Band of Ballers
2018 - Band of Ballers
2019 - Band of Ballers

ANNONS
Av Strutsboa - Onsdag 10 juli 21:00

Lite resultat som jag hittade på IKSU Brännbolls facebooksida

Grupp A

Plakat Pirat - High rise or a slice ??-??

Fjöl av - Plakat Pirat ??-??

High rise or a slice - Plakat Pirat 69-45


Grupp B
Snus & Nocco - BK Brexit 69-51
Salming - Snus & Nocco 65-51
Snus & Nocco - BDC 69-50
BDC - BK Brexit ??-??
Salming - BDC 68-43

Salming - BK Brexit ??-??


Grupp C

SWOOSH - Slagklar 69-34
Bränn inte Bullen - Slagklar 77-22
Svinto - SWOOSH 68-62
Svinto - Bränn inte Bullen 82-77
Bränn inte Bullen - SWOOSH ??-??

Svinto - Slagklar 71-40

Kvartsfinal
Salming - SWOOSH 85-62
Svinto - BK Brexit 89-42
High rise or a slice -
Bränn inte Bullen - Snus & Nocco 82-66

Semifinal
Svinto - Salming ??-??
High rise or a slice - Bränn inte Bullen ??-??


Final
Svinto - High rise or a slice ??-??

ANNONS
Av Strutsboa - Tisdag 18 juni 09:28

Har skrivit av resultaten från Brännbollsbloggen på Instagram/IKSU Brännboll. Salming ställde upp med detta lag där man lånat in Johan Hjelmer från Dom Röda, och Oskar Nilsson som spelade med Boston Bruins på Yran i år.

 

Final

Salming - High rise or a slice 67-65

Semifinal
Salming - Bränn inte Bullen 72-70
High rise or a slice - BK Rel 73-72

Kvartsfinal
Bränn inte Bullen - BK Brexit 105-46
Salming - Lokal 74-64
High rise or a slice - Plakat Pirat 75-63
BK Rel - Fjöl av 93-48

B-slutspel

Final
Blåsvart - Hermii slår i medvind 83-53

Semifinal
Blåsvart - ÜberMagnum 83-57
Hermii slår i medvind - BDC

Grupp A
Fjöl av - Hermii slår i medvind
Bränn inte Bullen - Fjöl av 71-67
Bränn inte Bullen - Hermii slår i medvind 68-43

Grupp B
BK Brexit - BDC 58-51
BK Rel - BK Brexit 68-46
BK Rel - BDC 65-45

Grupp C
Plakat Pirat - ÜberMagnum 66-54
Salming - ÜberMagnum 72-56
Salming - Plakat Pirat 83-73

Grupp D
Lokal - Blåsvart 61-59
Lokal - Gladiatorerna 62-48
High rise or a slice - Blåsvart 66-51
Blåsvart - Gladiatorerna 63-43
High rise or a slice - Gladiatorerna 68-42
High rise or a slice - Lokal






Av Strutsboa - Lördag 8 juni 10:55

Klockan 23.12 på fredagskvällen fick Salming-familjen ytterligare en medlem. Välkommen Ivar!

Stort grattis till Eric och Jannike!   
 

Av Strutsboa - Måndag 3 juni 15:29

1. Salming  (2)
2. Burnouts BC  (4)
3. BCZ  (3)
4. BK Rel  (1)
5. High rise or a slice  (5)
6. Bränn inte Bullen  (31)
7. Kom till sekretariatet  (19)
8. Lokal  (8)
9. Due Ponti  (15)
10. Svinto  (12)
11. Herman och hans hund (-)
12. Fjöl av  (-)
13. Kenya Bridgeklubb  (21)
14. Tesa Tejp (13)
15. Dom Röda  (7)
16. Hermii Vänner  (14)
17. Magnum P.I.  (-)
18. Brännbollsutopi  (23)
19. The Pittsburgh Steelers  (26)
20. Bender i pyjamas  (-)
21. Don´t stop believing  (-)
22. Boston Bruins Årgång 79  (-)

23. Gladiatorerna  (-)
24. Västteg Klass 3b  (20)
25. dlEsco Ninjas  (-)
26. Lilla gruppen  (10)
27. Grön Termos  (32)
28. Plakat Pirat  (16)
29. Traktor MS  (-)
30. Carpe Bollen  (-)
31. Übermensch  (27)
32. Hårt å fort!  (25)

Av Strutsboa - Måndag 3 juni 01:00

Salming vann Brännbollsyran för sjätte gången. Stort tack till alla som hejade på oss under dagen. Och våra sponsorer Tretorn, Intersport och Norrstubben AB.



Martin Stolt, Mikael Samuelsson och Samuel Aho tog sina första VM-guld i brännboll!
 

Salming - Roogeeerr!!!


Burnouts BC
 
 
Plakat Pirat - Best in show!
 

Biceps och triceps av guds nåde!
 

Roogeeerr!!!
 


Resultat

Final
Salming - Burnouts BC 74-72

Semifinal
Burnouts BC - BK Rel 82-70
Salming - BCZ 80-71

Kvartsfinal
BK Rel - Lokal 80-63
Burnouts BC - Bränn inte Bullen 81-52
BCZ - Kom till sekretariatet 87-66
Salming - High rise or a slice 76-73

8-delsfinal
BK Rel - Fjöl av 87-63
Lokal - Hermii Vänner 71-61
Burnouts BC - Svinto 74-57
Bränn inte Bullen - Tesa Tejp 72-62
BCZ - Herman och hans hund 91-50
Kom till sekretariatet - Dom Röda 74-59
High rise or a slice -Kenya Bridgeklubb 82-67

Salming - Due Ponti 84-66

16-delsfinal

BK Rel - Bender i pyjamas 104-50
Fjöl av - Plakat Pirat 74-51
Lokal - Västteg Klass 3b 78-63
Hermii Vänner - Hårt å fort! 81-69
Burnouts BC - Brännbollsutopi 94-49
Svinto - Lilla gruppen 74-57
Bränn inte Bullen -Boston Bruins Årgång 79 74-69

Tesa Tejp - Carpe Bollen 75-52
BCZ -The Pittsburgh Steelers 82-66

Herman och hans hund - Grön Termos 77-75
Kom till sekretariatet - Gladiatorerna 91-58

Dom Röda - Übermensch 73-61
High rise or a slice -Don´t stop believing 89-56

Kenya Bridgeklubb - Traktor MS 88-65

Due Ponti - dlEsco Ninjas 120-35
Salming - Magnum P.I 94-57



Av Strutsboa - Söndag 2 juni 18:17

Salming vann Förcupen efter vinster mot Plakat Pirat, Svinto och Glada Dansken i gruppspelet.
Sen blev det vinster mot Burnouts i kvartsfinal, BCZ i semifinal och Svinto i final.

 


Jag hittade dessa resultat på IKSU Brännbolls Facebooksida:


Grupp A
Swoosh - Mighty Blackout 53-47
BCZ - Swoosh 63-54

Magnum P.I - Mighty Blackout 57-55
BCZ - Tarik Amigos 67-50
Swoosh - Tarik Amigos 63-44
BCZ - Magnum P.I 67-59
Mighty Blackout - Tarik Amigos 57-46


Grupp B

Carpe Bullen - Booyaka BK 73-48
Carpe Bullen - Fjöl av 57-52
Fjöl av - Booyaka BK 62-48
High rise or a slice - Carpe Bullen 78-71


Grupp C

Salming - Plakat Pirat 71-68
Salming - Svinto 74-67
Plakat Pirat - Glada Dansken 84-69
Svinto - Plakat Pirat 83-61


Grupp D

Lokal - Due Ponti 80-77

Dom Röda - Burnouts 81-79

Burnouts - Lokal 92-78

Due Ponti - Dom Röda 82-64




Av Strutsboa - 19 augusti 2018 19:31

9 lag kom till start. Vi hamnade i grupp A. I grupp B spelade BK Rel, Burnouts, Svinto och Fjöl av.

Salmings resultat:

Gruppspel

Plakat Pirat 63-54

Swoosch 74-41

Snus och Nocco 59-43

High rise or a slice 87-64

Kvartsfinal
Fjöl av 94-50


Semifinal

Svinto 66-63


Final

High rise or a slice 87-54

Salming ställde upp med Filip Granberg, Olof Bylund, Johan Boström, David Lundqvist, Felix Mauritzon, Per Frank, Karin Göthberg, Hanna Elfving, Samuel Aho, Eric Boström och Roger Boström.

Liggande Roger Boström blev äldst att vinna Finalcupen
 


Presentation

Gilla oss även på Facebook:
facebook.com/salmingbloggen

Skicka iväg ett mail om du undrar någonting, har tips/önskemål på vad bloggen bör skriva om eller om du har hittat något fel på bloggen.

bostream_nr13@hotmail.com

Fråga mig

15 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
<<< Juli 2019
>>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Följ bloggen

Följ Salming med Blogkeen
Följ Salming med Bloglovin'

Skaffa en gratis bloggwww.bloggplatsen.se